...

• ACTIVITY 19 Learning Targets: Lesson 19-2

by user

on
Category: Documents
3

views

Report

Comments

Transcript

• ACTIVITY 19 Learning Targets: Lesson 19-2
Lesson 19-2
Calculating Unit Rates
ACTIVITY 19
continued
My Notes
Learning Targets:
Solve unit rate problems.
Convert units within a measurement system, including the use of
proportions and unit rates.
•
•
SUGGESTED LEARNING STRATEGIES: Marking the Text,
Interactive Word Wall, Visualization, Identify a Subtask, Create a Plan
When a problem involves working
with money, the unit rate is called
the unit price. The unit price tells
you the cost of one item, in this
case the price of 1 bottle.
nose cone
compressed air
Another Science Olympiad event is Bottle Rockets. To compete in this
event, a team must have a large supply of plastic bottles. The coaches and
students decide to take advantage of specials on bottled drinks at two
local stores. They will drink the contents of the bottles at their practices
and meetings and use the bottles themselves to make the rockets.
Kroker’s Market:
Slann’s Superstore:
2 bottles for $2.98
3 bottles for $4.35
$1.59 each
$1.59 each
1. From the advertisements above, predict which store has the less
expensive bottled drinks.
2. How can finding the unit rate for the drinks help you to determine
which store to order the bottled drinks from?
plastic soda bottle
water
fins
nozzle
expelled water
3. Use the price chart for Kroker’s Market.
a. Determine the unit price per bottle if you buy the drinks using
Kroker’s 2-bottle deal.
b. How much do the students save by using the 2-bottle deal instead
of buying 2 bottled drinks at the regular price?
4. Use the price chart for Slann’s Superstore.
a. Determine the unit price per bottle if you buy the drinks using
Slann’s 3-bottle deal.
b. How much do the students save by using the 3-bottle deal instead
of buying 3 bottled drinks at the regular price?
236
Unit 4 • Ratios
© 2014 College Board. All rights reserved.
MATH TERMS
Lesson 19-2
Calculating Unit Rates
ACTIVITY 19
continued
5. Reason quantitatively. To decide where they will get the better
deal, the students cannot simply compare unit rates. Since they need
a specific number of bottled drinks, the better deal may depend on
how many bottled drinks they are buying.
a. Determine how much it would cost to buy 7 bottles from Kroker’s
Market. (Hint: The students can use the deal for every 2 bottled
drinks they buy, but the seventh bottle will be at regular price.)
Show your work.
My Notes
b. Determine how much it would cost to buy 7 bottled drinks from
Slann’s Superstore. Show your work.
c. Where should the students buy their drinks if they want to buy
7 bottles? Explain.
The students now have all of the bottles that they need. They have just a
few more supplies to purchase.
© 2014 College Board. All rights reserved.
One needed supply is 1 -inch PVC pipe to build bottle launchers for
2
practice and competition. They do not need a specific amount of pipe,
because they will use the extra pipe in the future. They want to find the
best deals on this pipe by the foot.
6. The table shows rates for the cost of 1 -inch PVC pipe at three
2
different wholesalers.
Big S Supplies
Build It Again, Sam
Building Stuff
$1.45/2 feet
$3.98/5 feet
$1.77/2 feet
READING MATH
Symbols are sometimes used to
represent units in a measurement.
For example, ˝ is used for inches,
i.e., 9˝ = 9 inches. Similarly,
´ is used for feet, i.e., 8´ = 8 feet.
$28.77/50 feet
a. Find the unit rate for each of the prices at each of the suppliers
above. Show all of your work.
Big S Supplies
Build It Again, Sam
Building Stuff
Activity 19 • Understanding Rates and Unit Rate
237
Lesson 19-2
Calculating Unit Rates
ACTIVITY 19
continued
My Notes
b. Where should the PVC pipe be purchased? Explain why.
c. Explain why the numbers in the table make it easier to use unit
rates to compare prices than using equivalent ratios.
MATH TERMS
Proportions are two ratios that are
equal to each other.
3 = 9 is a proportion because the
5 15
two ratios are equal.
Now, look at just the two pipe prices at Big S Supplies. When trying to
decide which PVC pipe to buy at Big S Supplies, a proportion can also
be used.
In this case, let c represent the unknown cost of the pipe for 50 feet.
$1.45 = c
2 feet 50 feet
To determine a rule that can be used to solve for c, think about what you
already know about solving equations.
7. Write the steps you would use in solving this proportion.
8. Construct viable arguments. How can you use this proportion to
determine which is the less expensive PVC pipe at Big S Supplies?
Explain your reasoning.
9. The length of a car measures 20 feet. What is the length of a model
of the car if the scale factor is 1 inch:2.5 feet?
238
Unit 4 • Ratios
© 2014 College Board. All rights reserved.
$1.45 = c
2 feet 50 feet
Lesson 19-2
Calculating Unit Rates
ACTIVITY 19
continued
My Notes
Check Your Understanding
10. The table shows rates for the cost of buying toy rocket packages.
The packages cannot be broken up. What is the unit rate for each of
the prices shown?
ABC Toys
Z Science Supply
K Museum Store
$49.95/5 rockets
$29.99/2 rockets
$34.95/3 rockets
11. Where should the teacher buy the toy rockets? Explain why.
12. Suppose the teacher wanted to buy exactly 6 toy rockets.
Where should she buy them? Explain.
13. Explain why unit rates may be used to compare prices.
LESSON 19-2 PRACTICE
14. Gordon read 18 pages of a book about rockets in 40 minutes. What
was the unit rate per minute? Per hour?
15. Renaldo earned $45 organizing the science section of the library. If
he worked for 6 hours, what was his hourly rate of pay?
© 2014 College Board. All rights reserved.
16. Make sense of problems. The price of jet fuel in North America
during the last week of 2012 was recorded as $3,062 for 1,000 gallons.
What was the unit price of the jet fuel?
Activity 19 • Understanding Rates and Unit Rate
239
Fly UP