...

• Lesson 17-2 ACTIVITY 17 Learning Targets:

by user

on
Category: Documents
2

views

Report

Comments

Transcript

• Lesson 17-2 ACTIVITY 17 Learning Targets:
Lesson 17-2
Ratios in Proportional Relationships
ACTIVITY 17
continued
My Notes
Learning Targets:
Make tables of equivalent ratios relating quantities.
Use tables to compare ratios.
Plot the pairs of values on the coordinate plane and describe the
relationship.
•
•
•
SUGGESTED LEARNING STRATEGIES: Interactive Word Wall,
Visualization, Create Representations, Identify a Subtask
MATH TERMS
Equivalent ratios are ratios that
name the same number, just as
equivalent fractions do.
Equivalent ratios are found by
multiplying or dividing both terms
of a ratio by the same number.
Relationships that have equivalent ratios are called proportional
relationships. All the columns in a ratio table show equivalent ratios.
Example A
Reason quantitatively. A recipe for a homemade dog treat calls for
a mixture of 8 ounces of oats to 12 ounces of finely chopped liver.
Complete the ratio table.
8÷4 8÷2
Oats (oz)
2
4
Liver (oz)
6
3
12 ÷ 4 12 ÷ 2
8
12
8×2
16
24
8 × 10
80
120
12 × 2
12 × 10
a. How many ounces of liver are needed with 16 oz of oats?
Solution: 24 oz of liver are needed with 16 oz of oats.
Solution: 80 oz of oats are needed with 120 oz of liver.
c. Use the table to name four ratios equivalent to 8 .
12
16
80
2
4
Solution: The ratios , , , and
are equivalent to 8 .
3 6 24
120
12
Try These A
a. In one recipe for dog biscuits, the ratio of cups of water to cups of
flour used is 3:9. Complete the ratio table
3÷3
Water (c)
Flour (c)
3
9÷3
3
9
3×2 3×4 3×6 3×9
6
12
54
81
9×2 9×4 9×6 9×9
b. How many cups of water are needed with 81 cups of flour?
c. How many cups of flour are needed with 12 cups of water?
d. Use the table to name five ratios equivalent to 3:9.
218
Unit 4 • Ratios
© 2014 College Board. All rights reserved.
b. How many ounces of oats are needed with 120 oz of liver?
Lesson 17-2
Ratios in Proportional Relationships
ACTIVITY 17
continued
My Notes
A relationship is proportional if the graph of the relationship is a set of
points through which a straight line can be drawn and the straight line
passes through the point (0, 0).
Example B
At the animal food store, 20 dog biscuits cost $6. Is the relationship
between the number of biscuits and the cost proportional?
Step 1:
Number of Biscuits, x
10
20
40
60
Total Cost ($), y
3
6
12
18
Graph the relationship between the number of biscuits x and
the cost y.
Cost of Dog Biscuits
Plot the ordered pairs
y
(x, y) from the table:
18
(10, 3), (20, 6), (40, 12),
15
and (60, 18).
12
Cost ($)
Step 2:
Make a ratio table.
9
6
3
0
x
© 2014 College Board. All rights reserved.
0
20
40
60
80
Number of Biscuits
Solution: A line passes through all the points and through (0, 0). This
means that the relationship is proportional.
Try These B
Graph each relationship in the My Notes section to the right. Determine
if the relationship is proportional or not proportional. Explain your
reasoning
a.
b.
Number of Hours, x
2
4
6
8
9
Total Cost ($), y
15
25
35
45
50
Number of Hours, x
2
4
6
8
9
Total Cost ($), y
6
12
18
24
27
Activity 17 • Understanding Ratios
219
Lesson 17-2
Ratios in Proportional Relationships
ACTIVITY 17
continued
My Notes
Check Your Understanding
1. How can you use a ratio table to find the value of x in the ratio x:20
if the ratio is equivalent to 5:2? Explain your reasoning.
2. Name two ways to determine if the x- and y-values in a table have a
proportional relationship.
LESSON 17-2 PRACTICE
3. Reason quantitatively. The recipe for a homemade dog treat calls
for a mixture of 2 eggs for every 8 cups of flour.
a. Complete the ratio table.
Number of Eggs
2
1
Cups of Flour
6
8
40
64
b. How many eggs are needed with 40 cups of flour?
c. How many cups of flour are needed with 6 eggs?
2
d. Use the table to name four ratios equivalent to 8 .
e. Which ratio is equivalent to 2:8 in lowest terms?
Number of Days, x
Total Cost ($), y
1
2
4
8
20
b. Graph the relationship between the number of days x and the
cost y.
c. Is the relationship between the number of days and the cost
proportional? Justify your answer.
d. Use your graph to determine how much Julie should charge for 6
days of dog sitting.
e. Is 4:20 equivalent to 10:60? Explain using the graph.
5. Are 2 and 5 equivalent ratios? Justify your answer.
6
3
2
6. Are and 6 equivalent ratios? Justify your answer.
7
21
3
2
7. Are and equivalent ratios? Justify your answer.
4
6
220 Unit 4 • Ratios
© 2014 College Board. All rights reserved.
4. Model with mathematics. For every 4 days of dog sitting Julie
charges $20.
a. Complete the table to find the amount Julie should
charge for 1, 2, and 8 days of dog sitting.
Fly UP